SDH Sojovice

2016–07   |   Freko podporuje sbor dobrovolných hasičů Sojovice

Frekoman - hasič
SDH SOJOVICE

Sbor dobrovolných hasičů Sojovice byl založen 15. září 1889. Podle zachovaných záznamů sbor poprvé zasahoval u požáru v roce 1890. Sbor se již v roce 1890 zúčastnil „Župního sborového cvičení“. V roce 1930 již sbor čítal 23 činných a 60 přispívajících členů, v témže roce získal od obce novou motorovou stříkačku a byla postavena nová (první) hasičská zbrojnice. Dne 29. dubna 1974 zakládá Přemysl Špaček čtyři družstva mladých požárníků. 14. června 1986 se konala okrsková soutěž v Hlavenci, a poprvé v historii sojovického hasičského sboru bylo sestaveno družstvo žen, které se umístilo na 1. místě. V sobotu 9. září 1989 se konaly oslavy stého výročí založení hasičského sboru v Sojovicích. Také v současné době pokračuje sbor v práci, kterou započali naši předkové. Ať už se jedná o sportovní zápolení v okrskových soutěžích, kde reprezentují sbor stále mladší členové, nebo o pořádání kulturních a sportovních akcí v průběhu celého roku.

SDH Sojovice dnes

Soutěžní družstva: 4 družstva mužů, 3 družstva žen, 1 družstvo starších žáků, 2 družstva mladších žáků
Členská základna: 160 členů z toho: 23 žáků, 61 činných členů, 76 přispívajících členů

hasici-foto1

hasici-foto2

Memoriál Sudovo Hlavno

14. května jsme se, tak jako každý rok, zúčastnili memoriálu Josefa Hlaváčka v Sudově Hlavně. Závody probíhaly v kategorii mladší a starší žáci, kteří závodili v klasické disciplíně, poté následovaly souboje mezi muži a naposledy mezi ženami z různých obcí v disciplínách netradičních. Oproti klasickým závodům musela družstva dospělých překonat nejprve průlez kanalizační rourou, následoval běh a průlez připravenou pneumatikou, který museli překonat jak všichni útočící závodníci, tak i jejich kompletní technická výbava. Po ukončení dvou útoků dětských družstev byly vyhlášeny výsledky, kdy se všichni sojovičtí žáci umístili na medailových pozicích (mladší žáci obsadili 1. a 2. místo, starší žáci 1. místo). Dospělá družstva neměla nárok na opravu, a proto byl úspěch o to cennější. Muži B ze Sojovic byli nejúspěšnější ze všech soutěžících družstev a odměnou jim bylo první místo, družstvo mužů A skončili na 6. místě. Mezi ženami zavládlo opět družstvo ze Sojovic, kdy se umístily na krásném prvním místě. Celkově se dá říci, že se závody sojovickým tento den víc než vydařily, pět pohárů z šesti družstev, čtyři první místa ve čtyřech kategoriích je parádní výkon :-).

hasici-foto3

hasici-foto4

Okrsková soutěž Sojovice

11. červen byl ve znamení požárních útoků 16. okrsku. Závodů se zúčastnilo 13 žákovských družstev, 3 družstva žen a 12 družstev mužů. Sojovičtí opět soutěž jednoznačně ovládli. Výbornými výkony začala žákovská družstva. Mladší žáci B skončili na 1. místě, mladší žáci A na místě 5. Starší žáci vybojovali 1. místo. Mimo soutěž se předvedla i přípravka malých Soptíků, která čítá 14 dětí. Soutěž žen byla pro Sojovice tento den taktéž úspěšná, jelikož skončily na 1. místě. Na závěr se v soutěži představili muži. Úkolu se zhostili výborně a družstvo A doběhlo pro zlatou medaili. Družstvo A skončilo na 4. místě a Muži C na místě 9. Bez ohledu na výsledky si však soutěžní den všichni užili a ve zdraví ho zakončili večerním posezením.